שש סיבות טובות להודות ללקוחות שלכם על תרומתם

שש סיבות טובות להודות ללקוחות שלכם על תרומתם

מחבר שירלי קנטור, עם 0 תגובות, קטגוריה: מותגים ושיווק, תגיות: , , , ,

לפני מספר ימים פרסמה רשת טסקו מודעה בדף הפייסבוק שלה, בה היא מודה ללקוחות על תרומתם במבצע איסוף מזון בקהילה, וציינה את מספר המנות שנאספו הודות לתרומה זו. התמונה גרפה מעל 9,300 לייקים ו- 500 שיתופים. שש סיבות בגללן כדאי גם לכם לאמץ את הטקטיקה הזו

האם תרמתם פעם במבצע בקופה בסופר? האם אתם יודעים כמה כסף נאסף במבצעים האלה? חברות שיוצאות במבצעי התרמה בקופה או בקמפיינים של שיווק עם מטרה חברתית (cause marketing) סביב אחד המוצרים שלהן, מבקשות בדרך כלל להפגין אכפתיות חברתית, ולחזק את אמון הלקוחות/צרכנים במותג. אבל מכיון שרובן לא סוגרות את המעגל ולא מיידעות את הלקוחות על תוצאות המהלך, הן מחמיצות את הפוטנציאל העסקי שניתן להפיק ממהלך כזה.

הנה 6 סיבות לפרסם בתום המהלך את תוצאות איסוף התרומות, בצירוף תודה ללקוחות* שאיפשרו את התוצאות האלה. את התובנות האלה אתם יכולים ליישם גם בתוך הארגון - בפעילויות חברתיות שעובדים מעורבים בהם.

*אני משתמשת בטקסט פעם ב'לקוח' ופעם ב'צרכן', מכיון שההתיחסות היא גם לקמפיינים של רשתות קמעונאיות וגם לקמפיינים של מוצרי צריכה/

 

אחת: כדי לחזק את האמון במותג

זה לא סוד שהאמון של הצרכנים במותגים ובחברות שמאחוריהם נמוך ואף מצטמק, מאז התחילו המחאה החברתית והאקטיביזם הצרכני. הצרכנים חשדנים וציניים כלפי מבצעים מסחריים של מותגים, ועל אחת כמה וכמה כלפי קמפיינים חברתיים. לכן, כשמותג יוצא בקמפיין שיווק חברתי, ורוצה לזכות בעזרתו באמון הצרכנים, הוא צריך להוכיח להם שהוא עומד מאחורי ההתחייבות שלו, והוא חייב להפגין שקיפות בנוגע לכסף שהצרכנים מעבירים באמצעותו לקהילה.

בשיחות שקיימתי עם קופאיות וקופאים במספר רשתות קמעונאיות, שמעתי שלקוחות רבים לא מאמינים שהכסף שנתרם בקופות אכן עובר במלואו לקהילה הנזקקת. יוצא שלא רק שהקמפיין לא מחזק את האמון במותג, הוא אפילו עלול לחזק את הציניות כלפיו. לכן חשוב לתת את המידע המדויק לצרכנים בסוף הקמפיין: כמה כסף בדיוק נאסף ולאן הוא נתרם, ולתקשר את המידע במקומות בהם פורסם הקמפיין מלכתחילה: בקופות, באתר האינטרנט של החברה, בפייסבוק וכו'.

דוגמא: תוצאות קמפיין ההתרמה של קבוצת אלון* פורסמו באתר האינטרנט של הקמפיין

THANKS_ALON_GROUP

שתיים: כדי להפוך את הצרכן לגיבור

אחת המטרות של קמפיין שיווק חברתי היא לאפשר לצרכן להרגיש גיבור לרגע בזכות התרומה שלו או בזכות הבחירה שלו במוצר שתומך בקהילה. כדי לאשרר את התחושה הזו ולעמיק אותה, כדאי להודות לו שוב בתום הקמפיין, ולהזכיר לו שהתוצאה התאפשרה גם בזכותו.

כאשר התודה מופנית לצרכן, המותג זז לאחורי הבמה ונכנס לעמדה של צניעות מסוימת. צניעות זו ראויה בעידן של ציניות וחשדנות כלפי מותגים (ע"ע סעיף 1 לעיל), והיא גם נותנת מענה לחשש של מנהלי שיווק "לנופף" בתרומה.

דוגמא: מודעת תודה ללקוחות של רשת Pret A Manger

PRET_A_MANGE_THANK

שלוש: כדי להמחיש את האימפקט

אנשים אוהבים להרגיש שהתרומה שלהם בעלת משמעות, אך הצרכן רואה בדרך כלל את התרומה הקטנה שלו. לפעמים היא אפילו עלולה להיראות לו זניחה. פרסום הסכום הכולל שנתרם – בין אם בכסף או במוצרים – ממחיש את ההשפעה המצטברת של הצרכנים, ואת ההשפעה החיובית המצטברת של המותג על הקהילה.

דוגמא: מודעת תודה ללקוחות של איקיאה

Thank-you-IKEA

ארבע: כדי להדק את המסר

אם יש כוונה ליצור זיהוי של המותג עם אג'נדה חברתית מסוימת, חשוב לחזור על הקשר בין המותג לאג'נדה בכמה שיותר הקשרים רלוונטים. סופו של קמפיין התרמה הוא הקשר מתאים כדי להדק את הזיקה בין המותג לבין האג'נדה בתפיסתם של הצרכנים.

דוגמא: מודעת השקה ומודעת סיכום של קמפיין התרמה בטסקו

THANK_YOU_TESCO_LOOP

חמש: כי זה אחלה סיפור

המדיה החברתית היא מרחב של שיחה ושל סיפורים מעניינים. בפרסום אייטם שכולל תודה ונתון אודות התרומה, יש גם מרכיב של דיאלוג, וגם אחלה סיפור. סיפור שיכול לרגש, שונה מהמידע השגרתי על המוצרים, אבל לא מורכב רק מהצהרות יפות ומרגשות אלא מנתונים ועובדות. וכמובן שהוא צריך להיות מסופר כחלק מהסיפור הרחב של המותג, כחלק מהייעוד שלו, ולא כהבלחה תלושה ולא קשורה.

שש: כי זה נעים

אנשים אוהבים שמודים להם על מאמץ שהם עשו. זה נעים, זה מנומס, זה מכבד. אז למה לא?...

בקישור זה תמצאו לוח בפינטרס, אליו אני מצרפת כל דוגמא של מודעת תודה, בה אני נתקלת במשך השנים

*קבוצת אלון נמנית על לקוחותיי

שתפו עם חברים:

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *