ניהול אחריות תאגידית בישראל 2011 – אתגרים, תגמולים ומיומנויות הכרחיות להצלחה | חלק א’

ניהול אחריות תאגידית בישראל 2011 – אתגרים, תגמולים ומיומנויות הכרחיות להצלחה | חלק א’

מחבר שירלי קנטור, עם 0 תגובות, קטגוריה: מנהלי אחריות תאגידית, תגיות: , , , , ,

חמישה מנהלי אחריות תאגידית ותיקים* חושפים את האתגרים המרכזיים עמם הם מתמודדים, ואת הסיבות האמיתיות לאהבת התפקיד | בפוסט השני בסידרה הם מפרטים את המיומנויות החשובות ביותר, לדעתם, להצלחה בתפקיד

מהם האתגרים הבולטים היחודיים לעבודתם של מנהלי אחריות תאגידית או אחריות חברתית? בפוסט 'בדידותם של מנהלי האחריות התאגידית' נגעתי בכמה אתגרים אופיינים לתפקיד; היתה זו רק נגיעה ראשונה בנושא.

האתגרים שמציפים משתתפי הפוסט הזה מלמדים על הבשלת התחום בישראל: ההנהלות כבר מבינות שיש צורך בניהול האחריות התאגידית, המשאבים לניהול התחום הוקצו, וכעת מגיע שלב ההוכחות של האפקטיביות העסקית של הפעילות, הצורך לעשות אינטגרציה בין ממשקי הפעילות השונים, והצורך המתמיד להתעדכן ולהישאר רלוונטים בעוד התחום מתפתח בעולם כולו ובישראל.

אמה שוצמן

אחד האתגרים המרכזיים הוא לשמור על האיזון העדין בין השאיפה למצב אידיאלי של עמידה בכל הדרישות, התקנים וההנחיות - לבין המציאות העסקית, שמצריכה תוכנית ריאליסטית של שיפור מתמשך לאורך מספר שנים. כל זאת באופן שאינו מצריך מהארגון השקעה מרובה, אלא מתאימה ליכולות שלו.

אתגר נוסף הוא לוודא שהתוכנית הרב-שנתית מתאימה לשינויים חברתיים, תנאי שוק משתנים, משברים כלכליים וכולי.

עידית ברנשטיין

למרות שהאחריות החברתית היא חלק אינהרנטי ובלתי נפרד מהאסטרטגיה העסקית הגלובלית והמקומית ביוניליוור, ולמרות שהנהלת החברה מכירה בחשיבות הנושא ומקדמת אותו, קשה להראות את ההשפעה שלו על התוצאות העסקיות בטווח הקצר והבינוני. השינוי שמתחולל בעקבות תכניות בתחום האחריות החברתית נראה רק לאחר זמן רב, וגם אז קיים קושי להראות קשר ישיר לרווחיות.

כמו כן, אני מוצאת שקשה לרתום לאורך זמן מנהלים מקצועיים, שתחום עיסוקם קשור באחריות חברתית, לשינוי נוהלי העבודה והדגשים בהתאם לנדרש מבחינת אחריות חברתית, וכן לרתום אותם לדיווח למנהל תחום זה, בנוסף לעבודתם השוטפת.

דניאלה פרוסקי-שיאון

האתגר המרכזי שלי הוא היכולת למדוד את תוצאות העבודה שלי, את ההשפעות החברתיות, הכלכליות, הסביבתיות, התורמות למוניטין, של מכלול הפעולות שאני יוזמת. החלום שלי הוא להטמיע מנגנון מדידה מסודר לתחומים השונים שיתבסס על פרמטרים איכותיים וכמותיים, ושיאפשר לנהל את התחום הזה כמו כל תחום אחר בפירמה.

אתגר נוסף שאני חושבת שהשגתי אותו חלקית הוא להסדיר את זיהוי תחום האחריות התאגידית לא רק עם נושאים של קשרי קהילה, כפי שהיה מקובל בעבר, אלא גם עם נושאים שהם יותר בליבת העשייה העסקית ונוגעים לביזנס עצמו.

ורד רז

יש מספר אתגרים מרכזיים שאני מתמודדת איתם בתפקיד. הראשון הוא להיות כל הזמן רלוונטית בתוך הארגון. לשכנע שעשייה בתחום האחריות התאגידית טובה לעסק, ולא משנה מול איזה פורום נמצאים.

אתגר שני הוא להיות מסוגלת לייצר כל הזמן שותפויות חדשות, ויחד עם זה לשמר את הקיימות. כפועל יוצא, האתגר השלישי הוא לייצג גם את הצד של החברות וגם את הצד של הארגונים החברתיים, באופן שבו תוכל להירקם שותפות בה שני הצדדים ירגישו שהם הרוויחו.

עבודתם של מנהלי האחריות התאגידית אינה פשוטה, אבל אף אחד מהם לא מוכן לוותר על משרתו, ולא מסיבות של תגמולים חומריים.

מה גורם להם סיפוק כל כך גדול בעבודה? מה גורם להם לקום כמעט בכל בוקר עם התרגשות מעוררת קינאה?

אחד התגמולים הבולטים של תפקיד זה הוא היכולת להשפיע לטובה על המצב החברתי. מה שמעיד על כך שתפקיד זה מתאים לאנשים עם מוטיבציה מאוד מסוימת בחיים. תגמול מסוג אחר קשור ליכולת לבצע את התפקיד המורכב הזה באופן אפקטיבי.

נעם גדליהו

הדברים שנותנים לי הכי הרבה סיפוק כמנהל אחריות חברתית הם מצבים בהם אפשר לראות בפועל איך הפעולות של האחריות החברתית שלנו משפיעות לטובה על האנשים המושפעים מאיתנו, ולו במעט. למשל, פעילויות של עובדי הסניפים עם ילדים עם צרכים מיוחדים או כל העסקה נוספת של אדם עם מוגבלות בסניפים.

ורד רז

מה שגורם לי סיפוק בעבודה זו הידיעה שאני קמה כל בוקר למשהו חדש שאני גם יוצרת אותו, וגם עושה דרכו טוב לאנשים אחרים.

עידית ברנשטיין

הסיפוק הגדול ביותר מבחינתי מגיע עם היכולת לחולל שינוי אמיתי ומשמעותי בקרב הקהילה בה אנו חיים. השינוי מתאפשר הרבה בזכות הכלים, המשאבים והסמכות שיוניליוור מקנה למנהלת האחריות החברתית, כדי להוציא לפועל את מדיניות הקיימוּת הגלובלית ולהפוך אותה ממילים למציאות.

הפעילות שלנו עם עמותת עלם היא דוגמה טובה לכך: הידיעה שאנו מסייעים לבני נוער במצוקה לרכוש מיומנויות ויכולות להשתלבות עתידית בחברה ובעולם התעסוקה כמבוגרים פרודוקטיביים, ממלאת אותי בגאווה רבה וברצון להמשיך ולפעול למענם. תחום האחריות החברתית כרוך בעשייה ממושכת ורחוקת טווח, אך כשרואים את התוצאות מבינים שההשקעה משתלמת.

דניאלה פרוסקי-שיאון

הדבר שגורם לי הכי הרבה סיפוק הוא העובדה שתחום האחריות התאגידית מושרש בחברה בה אני עובדת, באופן כזה שהוא באמת חלק מה-DNA ולא כסיסמא. איני צריכה לשכנע מדוע יש צורך בתפקיד שלי או מדוע הנושא חשוב חברה, ומה היתרונות בניהול אפקטיבי וממוקד של הנושא.

מעבר לכך, אני שואבת סיפוק מכך ששטראוס הוא ארגון עם אנשי מקצוע מעולים בתחומי האחריות התאגידית השונים וניתן להגיע לתוצאות ולהזיז תהליכים באופן יעיל.

אמה שוצמן

הסיפוק שלי בעבודה בא מתוך ההכרה שלמרות הקשיים והאתגרים שבדרך, מחויבות אמיתית מביאה לשינוי, שהפעילות זוכה להכרה בארגון ובקרב מחזיקי העניין, והתוצאה היא חיזוק תדמית הארגון.

כאמור, בפוסט הבא חושפים מנהלי האחריות התאגידית את המיומנויות שבלעדיהן לא ניתן להצליח בתפקיד זה.

*המשתתפים בפוסט

אמה שוצמן מנהלת היחידה לקשרי קהילה ואקדמיה במוטורולה ישראל מאז 2001
עידית ברנשטיין מנהלת תקשורת פנים ארגונית ואחריות חברתית ביוניליוור ישראל מאז 2003
דניאלה פרוסקי-שיאון מנהלת אחריות תאגידית של קבוצת שטראוס מזה שנה. יועצת מקצועית בתחום מאז 2002
ורד רז מנהלת אחריות חברתית של קבוצת פישמן מאז 2004
נעם גדליהו מנהל אחריות חברתית של ארומה אספרסו בר ישראל מאז 2007

שתפו עם חברים:

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *