אג’נדה חברתית, שייכות ובלי בולשיט. כך תשווקו לנוער של היום

אג’נדה חברתית, שייכות ובלי בולשיט. כך תשווקו לנוער של היום

מחבר שירלי קנטור, עם 0 תגובות, קטגוריה: מותגים ושיווק, תגיות: , , , , , ,

הנוער של היום - בני דור ה- Z, הם הצרכנים של היום, והמנהיגים של מחר. דור של DIY ושל רצון להשאיר אימפקט חיובי על העולם. שיווק חברתי הוא אחת הדרכים המתאימות לדור הZה.

הכירו את דור ה- Z

ילידי 1995-2012. כרבע מהאוכלוסיה. בני הנוער של היום ושל השנים הקרובות. בכנס של איגוד השיווק הישראלי ושל חברת teenk שהתקיים בנמל ת"א, הוצגו נתונים רבים אודות בני הדור הזה, העוקב לדור ה- Y - דור המילניאלס.

הציעו להם אפשרות להשפיע לטובה על העולם

כמה ממאפייני בני דור ה- Z שהציג יניב וייצמן, מנכ"ל teenk: משתמשים בחמישה מסכים במקביל, מתקשרים באמצעות תמונות יותר מאשר באמצעות טקסט, יוצרים דברים בעצמם Generation" "DIY, מחושבים ומפוקסים על העתיד יותר מאשר על ההווה, ריאליסטיים יותר מאשר אופטימיים, ומוכנים לעשות הכל כדי להצליח, בשונה מבני דור ה- Y שמוכנים לעשות הכל כדי להתגלות ולהתפרסם. הנקודה האחרונה מעודדת, לדעתי.

וייצמן הגדיר אותם כ'דור ה- Do Gooders': כרבע מהם מתנדבים, 60% מהם רוצים לעבוד במשהו שישאיר חותם על העולם, 76% דואגים לכדור הארץ. ההמלצה שלו למשווקים: קדמו אג'נדה חברתית שהצעירים יוכלו להתאגד סביבה.

 הציעו להם אפשרות להשתייך

ד"ר תמיר לאון, אנתרופולוג המתמחה בבני נוער, תיאר את הנוער של דור ה- Z כבודד, חסר יכולת להיות באינטימיות רגשית. שיעור ההשתיה לשוכרה בקרב בני נוער גבוה, כי הם בורחים מהצורך לדבר זה עם זה – אז הם "דופקים את הראש" ומאבדים הכרה. אבל הנוער הזה צמא לקירבה ולשייכות.

לאון ממליץ להורים (וגם המשווקים יכולים להיעזר בהמלצות האלה): תסתכלו עליהם באמת - תגעו בהם – ולא באמצעות סרטון יוטיוב - זה כבר לא מרגש אותם. עזרו להם לדעת מי הם, הוו עבורם מורי-דרך. למשווקים הוא המליץ לפנות להורים.

הציעו להם ערך אמיתי, ואל תשווקו להם בולשיט

אור ליבן, מנהל תחום משרדי פרסום ושותפויות ב-Google ישראל, הדגיש שהדור הזה לא קונה בולשיט, אלא מחפש ערך אמיתי. לא במקרה אנחנו רואים יותר ויותר פרסומות שעוסקות בנושאים שחשובים לצעירים, ולא בהבטחות פרסומיות פנטזיונריות.

כדוגמא הביא ליבן את הפרסומת של אולוויז, Like a girl שיש לה מעל 47 מיליון צפיות ביטיוב(!). הפרסומת היא חלק מקמפיין שיווק חברתי, שמנסה ליצור תנועה חברתית של צעירות - דומה מאוד למהלך השיווק החברתי המוצלח לנערות של דאב.

גלי ברגר, דוברת ומנהלת התוכן של סופר פארם, הציגה פרויקט מסוג זה, בו המותג יצר פלטפורמת תוכן שיווקית-חברתית שאיפשרה לנערות לעסוק בסוגיות שחשובות להן, וגם להתחבר למטרה חברתית: מניעת הטרדה מינית וקידום "דיבור מכבד".

לסיכום - שיווק חברתי

דור ה- Z מחפש ערך אמיתי ולא מעונין בהבטחות נוצצות ובשיחה שיווקית מצועצעת. אני מעריכה שלדור הזה יהיה פחות כסף פנוי מלהוריו בשביל לקנות מוצרים שלא יוצרים ערך אמיתי, והוא יחפש תכלס - שימושיות או משמעות שתיגע בנשמתו.

הדור הזה רוצה להיות מעורב, ליצור דברים בעצמו, ולהשפיע. לכן מותגים שיציעו ערך מהותי לצעירים האלה, ויצרו מהלכים של שיווק חברתי אותנטי – יוכלו להשיג יתרון תחרותי.

---> סיכום מפורט יותר של הכנס, ניתן לקרוא באתר איגוד השיווק הישראלי

שתפו עם חברים:

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *