דיאלוג עם מחזיקי עניין: לעשות את הדבר האמיתי

דיאלוג עם מחזיקי עניין: לעשות את הדבר האמיתי

מחבר שירלי קנטור, עם 0 תגובות, קטגוריה: שיתוף מחזיקי עניין, תגיות: , ,

כמעט לכל חברה גדולה יש השפעות מהותיות שמטרידות את מחזיקי הענין שלה. בדרך כלל מדובר בסוגיות רגישות שהחברות נזהרות מלעסוק בהן באופן פומבי, כי הן כמו "חבית חומר נפץ". האם ניתן לנהל אחריות תאגידית תוך התעלמות מסוגיות אלו? לא לאורך זמן

פוסט ראשון בסידרה | לקריאת הפוסט השני

אתמול השתתפתי במפגש של עמיתי מעלה שעסק בנושא דיאלוג עם מחזיקי ענין. בדיון שהתנהל בין המשתתפים, מנהלי אחריות תאגידית ותיקים של חברות גדולות ומובילות במשק, אמר אחד מהם: "הגיע הזמן להפסיק להתייחס לאחריות תאגידית כמו אל תקשורת שיווקית, ולהתחיל לעשות את הדבר האמיתי". כשנשאל לכוונתו הסביר שהחברות הגדולות משקיעות היום מאמצים בפעילויות אחריות תאגידית שיש להן ערך יח"צני גבוה, אבל לא תמיד מטפלות בהשפעות המהותיות ביותר של החברה על מחזיקי הענין שלה.

אז מהו, אם כך, הדבר האמיתי?

לברר באומץ מול מחזיקי הענין מה באמת מטריד אותם בהתנהלות החברה – ממה הם מודאגים ולמה הם מצפים, ולתת לכך מענה ממשי.  גם אם המענה כרוך בשינויים תפעוליים, מינהליים ואחרים. כן, שינויים שעשויים לדרוש מהחברה מאמצים ומשאבים. שינויים אלה יביאו ערך אמיתי למחזיקי הענין, ולכן יביאו תועלת גם לחברה – לעתים בטווח קצר ולעתים בטווח ארוך.

לדוגמא: חברה שרצתה להקים תחנת כח המופעלת בגז בשטח המפעל, קיימה תהליך מקדים של דיאלוג עם מחזיקי ענין מהקהילה השכנה, ולמדה מהם שהם חוששים מפני פגיעה בבטיחותם האישית במקרים של תקלות בתחנה. בתגובה, העלתה החברה את סטנדרט הבטיחות של בניית התחנה ושל תפעולה – מעל ומעבר לתקנים המחמירים. הדבר היה כרוך בהשקעת משאבים נוספים, אולם איפשר את הקמת התחנה בהליך מהיר וללא התנגדויות מצד מחזיקי הענין.

זאת בשונה מנסיון של חברה אחרת להקים תחנת כח ליד באר טוביה, שכידוע, סוכל בשל מחאה אינטנסיבית של תושבי האיזור, שחששו לבריאותם ולא קיבלו הזדמנות ראויה להביע את דאגתם בפני היזמים ולמצוא פתרון שיניח את דעתם.

כל עוד חברות מפחדות לדבר עם מחזיקי הענין בצורה גלויה על הסוגיות הרגישות באמת, הבעיות האמיתיות לא נפתרות. צדק אותו מנהל אחריות תאגידית: הגיע הזמן לעשות את הדבר האמיתי.

האם אתם חושבים שהחברות בישראל בשלות לעשות את הדבר האמיתי?

שתפו עם חברים:

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *